ONCE - raz Vám určite nebude stačiť

Autor: Miroslav Babič | 22.2.2008 o 6:00 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  2841x

ONCE (RAZ) je írsky film, o ktorom sa už veľa popísalo - aj tu na blogoch. O primát mi nejde, chcem vzdať hold a poukázať na jeho genialitu ešte trošičku inak. A pripomenúť, aby ste držali palce - už o dva dni (24.februára) bude bojovať o prestížneho Oscara! Len zriedka dokáže snímka vyburcovať emócie ako práve táto - jednoduchý príbeh s autentickou romantikou, oslobodený od hollywoodskych klišé. Najviac hovorí tým, čo nahlas nepovie. A mimoriadne kvalitnou hudbou - budete ho chcieť vidieť znova a znova.

Marketa Irglová a Glen Hansard v New Yorku pri predstavovaní filmu -  plní elánuMarketa Irglová a Glen Hansard v New Yorku pri predstavovaní filmu - plní elánuhttp://www.foxsearchlight.com/once/

Nízky rozpočet a za 3 týždne hotovo

Film natočil John Carney (mimochodom bývalý člen kapely The Frames) v Dubline za 17 dní s rozpočtom 180 000 Euro ! (na porovnanie - suma by nepokryla ani make-up Johnyho Deppa počas natáčania Pirátov v Karibiku ) Tri štvrtiny poskytla Írska filmová rada, zvyšok samotný režisér, pričom sa sám vzdal "platu" v prospech dvoch hlavných aktérov.

Filmári šetrili kde sa dalo - používaním prirodzeného dublinského svetla, bytu herca v hlavnej úlohe a dokonca použili priateľov a rodinných príslušníkov ako komparz! Nakrúcalo sa tiež bez špeciálnych povolení, priamo v dave použitím kamery, umožňujúcej snímanie z väčšej diaľky - mnoho chodcov tak ani nevedelo, že účinkujú vo filme.

"Herci"

Hlavní predstavitelia Glen Hansard (37), líder írskej rockovej kapely The Frames a Markéta Irglová (19), česká hudobníčka sa na veľkom plátne objavili prvýkrát. "Surová" autenticita je to, čo robí tento film príťažlivým - protagonisti sú predovšetkým reálni ľudia - hudobníci, a až potom herci.

Režisér dal zúčastneným voľnú ruku pri spolutvorbe diela a priestor pre improvizáciu, čo filmu dodalo ešte viac pocitu reálnosti a nepochybne spravilo zo samotného natáčania zábavu. Mnoho dialógov sa vytvorilo "za chodu". Takto spontánne vznikol napr. song "Broken Hearted Hoover Fixer Sucker Guy" v dublinskom autobuse o tom, ako Glena podvádzala jeho bývalá priateľka. Alebo scéna, kedy Markéta odpovie nič nerozumiacemu Glenovi: "Miluju Tebe!". Samotný herec a neskôr ani diváci, nehovoriaci česky nevedeli, čo vlastne povedala. (Ďalšie perličky z natáčania nájdete tu - Once, Trivia )

Príbeh filmu je prozaický - pouličný muzikant sa zoznámi s mladou Češkou, ktorá predáva kvety. Chvíľku sa ,,oťukávajú" a potom zistia, že spolu výborne ladia. Po hudobnej aj po ľudskej stránke. Každý z nich má však staré záväzky. Musia sa teda rozhodnúť, či sa ich vzdajú v prospech nového vzťahu alebo sa k nim vrátia...
(z recenzie Daniela Barnáta, PRAVDA, Once ukáže krásu v jednoduchosti )

Od filmovej lásky k skutočnej

Ešte zaujímavejší je fakt, že "chémia" medzi Glenom a Markétou sa neodohrávala iba na plátne, ale aj v skutočnosti. Títo dvaja muzikanti sa poznajú 7 rokov - ešte z čias, keď The Frames v Čechách koncertovali (niektoré ich piesne boli použité v českej kinematografii predtým - vo filme "Kráska v nesnázích" od Jana Hřebejka)- Markéta mala vtedy 13! Nuž a z priateľstva sa vyvinula láska - od apríla 2007 sú "oficiálne spolu" a žijú v Dubline. Glen: "Irónia je, že Markéta a ja sme boli spolu hodení do vody a vzniklo z toho niečo iné. Je to ako život imitujúci umenie a umenie imitujúce život zároveň."(Once in a lifetime, Entertainment weekly interview) "Zamilovával som sa do nej dlho, no hovoril som si, že je ešte iba dieťa. Určite sme mali pocit, že sme dokumentovali niečo vzácne a privátne." (Once a hero , Entertainment weekly, Summer movie guide)
Ukazuje sa, že sú efekty, ktoré do filmu neprinesú žiadne peniaze...

Úspechy

Všetko sa začalo na festivale Sundance, kde film vyhral Audience award - cenu publika a bol nominovaný aj na hlavnú cenu poroty (Sundance film festival 2007) . Práve tam, v Utahu, USA ho v januári kúpila spoločnosť FOX Searchlight a rozdistribuovala do vyše 120 vybraných amerických kín. Čo sa dialo potom, bolo zrejme za hranicou aj najbujnejšej fantázie tvorcov - k decembru 07 film zarobil 14 mil USD! (Once , wikipedia) A tu sa lavína nekončí:

Odvtedy film získal ďalších 10 významných cien a 17 nominácií. Medzi nimi spomeniem nomináciu Grammy za najlepší soundtrack k filmu a skladbu "Falling slowly" (Grammy awards 2008 ) a oscarovú nomináciu za najlepšiu pieseň k filmu - "Falling slowly" (Academy awards 2008 ). Hoci je už teraz jasné, že sa jedná o jeden z najvačších filmových úspechov s českou účasťou, Once môže už onedlho - 24.februára získať zlatú sošku. Obaja "hlavní hrdinovia" budú v nedeľu večer v Californii na jubilejnom 80.ročníku cien filmovej akadémie vystupovať naživo a ako vraví Markéta: "Toto je situácia, aká príde raz za život. Snažíme sa užiť si to." (News Observer)

ONCE sa objavil v desiatkach rebríčkov Najlepšie filmy roku 2007 v Severnej Amerike (popri filmoch ako Bournovo ultimátum, Americký gangster, Pokánie či Michael Clayton) (Metacritic , Once -Wikipedia )

Filmový guru Steven Spielberg sa pre denník USA Today vyjadril: "Malý film s názvom ONCE mi dal dostatok inšpirácie na celý rok" (Once isn´t enough , USA Today)

Alanis Morissette propaguje film ONCE a skladbu "Falling slowly" na svojej oficiálnej webstránke. (http://www.alanismorissette.com/)

Po zhliadnutí ONCE pozval Bob Dylan kapelu The Frames ako doprovod na svoje austrálske turné a Marketu poprosil o cover verziu svojej skladby You ain´t going nowhere. (Once isn´t enough , USA Today)

A....som si istý, že ONCE ešte nepovedal svoje posledné slovo. Ukáže čas. Ak ste ho nevideli, pozrite si ho - pohladí Vám dušu no ako píše trefne Petiar : "dávajte si pozor - ochutnať pocit odtrhnutia sa od vecí, ktoré musím smerom k veciam, ktoré chcem, hoci len na striebornom plátne, môže viesť k malej, osobnej vzbure. A to je potom ešte len pocit!"

 

Odkazy:

Once (film) - Wikipedia , faktografické informácie o filme

Once (2006) - IMDB , hodnotenie internetovej filmovej databázy

Once (2007) - metacritic , renomovaný server venovaný filmovým kritikám

Once (Music: Soundtrack) - amazon, tu si môžete vypočuť úryvky všetkých piesní - sú vynikajúce

Once - Bontonfilm SK , slovenská recenzia

Once - Fox Searchlight , distribútor filmu, kopec fotomateriálu, videí a zaujímavostí

Once - trailer , oficiálna upútavka k filmu - video, "Ako často stretnete v živote toho pravého? Raz"

Once - píšu iní blogeri - napr. Martina Grmanová, Viktor Muránsky, nadchol Marínu Dobošovú v Barcelone a palec hore dostal aj od blogorecenzenta Lubomira Tuchschnera

Once - najlepší film roku 2007 podľa pesničkára Petra Lachkého alias "Petiara"

Marketa a Glen na festivale Sundance - video, Markéta hrá na Glenovej deravej gitare naživo pred publikom a sprvu nevie chytiť akordy, na čo prestane hrať a detsky povie: "To sa nedá" a miestnosť sa otriasa smiechom, no nikto to neberie ako faux-pas - Glen jej potom celý čas drží dve struny, imitujúc tak gitarové "capo" - malá ukážka toho, prečo je tento film tak úspešný - osobné čaro, charizma a nefalšovaná človečina oboch protagonistov - musíte vidieť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?