Hrubá čiara

Autor: Miroslav Babič | 24.8.2014 o 22:52 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  707x

Počasie chce sprvu pršať, balím si smiešny tmavomodrý pršiplášť z čínskeho obchodu v Kežmarku, no potom si to rozmyslí a skúsi zoslať zubaté lúče slnka ako náplasť na prežité studené leto. Na hlavnej stanici v Bratislave spia akési individuá s dredmi na hlave, v kraťasoch a žabkách, akoby si nepozreli predpoveď.  Niektorí ležia priamo na studenej dlažbe, iní  na rozložených rybárskych plátených stoličkách. Sú úplne tuhí, neoháňajú sa ani po muchách, čo im lozia po lýtkach, nestrhnú sa pri hlučných hláseniach. Museli sa veľa nacestovať. V podchode pod nástupištiami hrá cigánsky huslista nádhernú clivú melódiu, ja mu aspoň v duchu ďakujem a zbabelo sa uchýlim k fiktívnemu príspevku, utešujúc sa, že nabudúce to s ním i svojim svedomím vyrovnám.

Daniela Andrade z Alberty mi do slúchadiel spieva o tmavej káve. Takej, čo  uvarí  vo vzorne upratanom dome svojmu priateľovi, ktorého už si nepamätá prečo opustila, ak jej jedného dňa zavolá. Deň D-1 prišiel, čakanie sa skončilo, od zajtra začínam písať novú kapitolu na Peštianskej strane dvojmiliónovej maďarskej metropoly. V kupé je reprezentatívna vzorka diverzity – mladá mamina s neposednou dcérkou,  ktorú karhá striedavo v maďarčine a nemčine a partička amerických študentov oproti.  Párik a sólo dobrodruh sa dávajú do reči, veď s nezáväznou a ľahkou konverzáciou v zemi slobodných a domove statočných nikdy nebol problém.  A táto zručnosť sa dá dobre zúročiť aj na starom kontinente, v špinavom vlaku Českých dráh, ktorý podľa nálepky pod oknom lokomotívy riadi rušnovodič Ondro. Vymieňajú si zážitky z doterajších vandroviek. Samotár pojedá sendvič, ktorý si prekladá čipsami Lays a nakoniec to zavŕši gumenými cukríkmi Haribo. Doteraz sa mu najviac páčili nórske fjordy, kde mu tamojšia rodina varila domáce jedlá, všade chodili loďou a ešte malé zapadnuté mestečká v okolí Marseille, kde by sa bez lokálnych nikdy nevybral. U dievčiny to nateraz vyhrala Praha a  Karlov most. Ani jeden z nich troch nevie, z akého mesta sme sa práve pohli. Okrem toho zistili, že Európu obsadzujú austrálčania, tých je vraj všade ako maku. Priateľ dievčiny vyškrabal z peňaženky pár eur a vydal sa na skusy do vedľajšieho reštauračného vozňa. Ona zatiaľ lúšti Sudoku a prekríži si modrinami a rankami obsiate nohy.  O chvíľu je späť a delia sa spolu o v mikrovlnke zohriate palacinky. Chutia im a dokonca ich počastujú vznešeným názvom crepes.  

V Budapešti má čakať Júlia z facebooku, aby som v jej apartmáne mohol týždeň prespať, príde na dohodnuté miesto?  V zálohe mám ešte jeden hostel.  Za sebou nechávam prešporské vzostupy i pády, krásne spomienky aj veľa bolesti. Včera večer mi ešte zavolal z ameriky dobrý kamarát a po drôte ma znovu učil, ako milovať.  Seba.  A ako so sebou mať „good time“. Nuž uvidíme.

V duchu kreslím hrubú čiaru v ostro sledovanom vlaku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?